krupina.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Krupina

Aktuálne spravodajstvo

Zametá minister Plavčan po sebe stopy? Pýta sa SaS, keďže z funkcie odíde až 31. augusta

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Minister školstva Peter Plavčan urobil ďalšiu dieru do slovenskej politickej kultúry, keď prezidentovi Andrejovi Kiskovi zaslal abdikačný list s termínom svojho odchodu z funkcie 31. augusta. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS). SaS chce od Plavčana jednu užitočnú vec Liberáli upozorňujú, že doteraz všetci ministri odišli z funkcií dňom doručenia svojej abdikácie. Plavčanov spôsob je podľa SaS neúctivý k hlave štátu a zvyšuje podozrenie, že minister po sebe zametá stopy a nestihne to skôr ako do konca augusta. Agentúre SITA poskytla stanovisko hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Odporúčame:Predsedníctvo SNS sa bude zaoberať situáciou v koalícii, Danko zatiaľ nemá náhradu za Plavčana "Keďže do konca augusta zostáva ešte deväť dní, pýtame sa, chce ešte minister niečo nekalé podpísať alebo niekoho odpratať? V každom prípade to musí byť poriadny kopec špiny. Kauza rozkrádania eurofondov na vedu a výskum by tejto kope špiny presne zodpovedala,“ tvrdí poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling s tým, že Plavčan by však mohol urobiť aspoň jednu užitočnú vec pre spoločnosť. "A to odvolať generálneho riaditeľa Výskumnej agentúry Rastislava Belianskeho. Znova ho k tomuto kroku vyzývame,“ uzavrel Gröhling. Danko musí nájsť nového ministra Prezident SR Andrej Kiska dostal list od ministra školstva Petra Plavčana v utorok 22. augusta. Minister v liste napísal, že podáva k 31. augustu demisiu. Odporúčame:Prezident Kiska dostal do rúk Plavčanovu demisiu, ministrom školstva bude do konca augusta Plavčan avizoval svoju demisiu už 17. augusta. Na brífingu vtedy vyhlásil, že to, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze. "Ja potrebujem chrániť moju rodinu aj SNS, ktorá ma nominovala," dodal Plavčan. Odporúčame:Aktualizované: Minister školstva Plavčan abdikoval, potrebuje chrániť rodinu aj SNS Predseda vlády Robert Fico v stredu 16. augusta uviedol, že Plavčan (nominant SNS) by mal skončiť vo funkcii. Fico tiež požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase. Dôvodom podľa Fica bolo, že udalosti, ktoré sa stali na ministerstve školstva, vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti, či to vláda myslí s bojom proti netransparentnému a korupčnému správaniu vážne. Viac k témam: Andrej Danko, Béla Bugár, Branislav Gröhling, koaličná kríza, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Most-Híd, Robert Fico, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná stranaZdroj: Webnoviny.sk - Zametá minister Plavčan po sebe stopy? Pýta sa SaS, keďže z funkcie odíde až 31. augusta © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zametá minister Plavčan po sebe stopy? Pýta sa SaS, keďže z funkcie odíde až 31. augusta

Na severe Slovenska hrozí prízemný mráz, po prechodnom ochladení sa vrátia horúčavy

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Na severe Slovenska hrozí nasledujúcu noc prízemný mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 1. stupňa pre severné okresy stredného a východného Slovenska, ale aj pre južnejšie okresy ako Gelnica, Rožňava, Detva či Zvolen. Prúd chladnejšieho vzduchu Vo výške päť centimetrov nad povrchom meteorológovia očakávajú, že teplota tam v noci zo stredy na štvrtok môže klesnúť na -4 až -1 °C. "Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny," varuje SHMÚ. SHMÚ na svojej internetovej stránke uvádza, že na slovenské územie prúdi od severozápadu od soboty chladnejší vzduch, pričom ráno klesá teplota vzduchu ojedinele aj pod 5 °C. "Práve v týchto dňoch sa nachádzame uprostred zatiaľ posledného (tretieho) chladnejšieho obdobia v auguste 2017," píše SHMÚ. Najchladnejšiu noc očakávajú meteorológovia zo stredy na štvrtok, keď by sa mala výrazne zmenšiť oblačnosť a zoslabiť vietor. Návrat tropických dní Vo vyšších hladinách ovzdušia sa už začne otepľovať, ale na nočný pokles teploty vzduchu to ešte nebude mať výrazný vplyv. "Vo štvrtok ráno sa tak v dolinách a kotlinách môže miestami vyskytnúť prízemný mráz a ojedinele pravdepodobne zaznamenáme mráz aj vo výške dva metre nad zemským povrchom," varuje SHMÚ. Po tomto prechodnom ochladení Slovensko opäť čaká návrat horúčav, od štvrtka sa začne otepľovať na celom území. Meteorológovia očakávajú návrat tropických dní a možno aj nocí na viacerých miestach. "Zatiaľ sa nedá z určitosťou povedať, dokedy sa u nás udrží veľmi teplá tropická vzduchová hmota," uvádza SHMÚ. Podľa doterajších predpovedí má byť zatiaľ teplý celý budúci týždeň. Viac k témam: počasie, predpoveď počasia, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavZdroj: Webnoviny.sk - Na severe Slovenska hrozí prízemný mráz, po prechodnom ochladení sa vrátia horúčavy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na severe Slovenska hrozí prízemný mráz, po prechodnom ochladení sa vrátia horúčavy

The Killers zverejnili videoklip k piesni Run For Cover

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Americká rocková kapela The Killers zverejnila videoklip k piesni Run For Cover. Novinka sa zameriava na mladú ženu, ktorú v aute prenasleduje muž. Ten ju napokon dostihne a vezme jej kazetu, načo žena do auta hodí zápalnú fľašu. Run For Cover bude súčasťou očakávaného albumu Wonderful Wonderful, ktorý skupina plánuje vydať 22. septembra. Nahrávka bude obsahovať celkovo desať skladieb, z ktorých muzikanti predtým predstavili aj singel The Man spolu s videoklipom. The Killers * vznikli v roku 2001 v Las Vegas a o rok neskôr svojpomocne vydali eponymnú demonahrávku. V roku 2004 im vyšiel debutový album Hot Fuss, po ktorom nasledovali štúdiovky Sam\'s Town (2006), Day Age (2008) a Battle Born (2012). Okrem toho majú na konte aj kompilácie Sawdust (2007) a Don\'t Waste Your Wishes (2016), koncertnú nahrávku Live From The Royal Albert Hall (2009), EP (Red) Christmas (2011) a výberovku Direct Hits (2013), ktorá obsahuje aj dve nové skladby Shot At The Night a Just Another Girl. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: hudba, The KillersZdroj: Webnoviny.sk - The Killers zverejnili videoklip k piesni Run For Cover © SITA Všetky práva vyhradené.

logo The Killers zverejnili videoklip k piesni Run For Cover

Diaľničiari vypracujú nový model a prognózu pre rýchlostnú cestu R2 od Zvolena po Košice

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) po dohode so splnomocnencom vlády pre rýchlostné cesty vypracuje nový dopravný model a dopravnú prognózu pre juhovýchodnú časť rýchlostnej cesty R2 od Zvolena po Košice. Zmapovanie koridoru R2 Na potrebe vyhotovenia nového smerového dopravného prieskumu sa ešte začiatkom augusta dohodli splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty Igor Janckulík a riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) na Ministerstve financií SR Štefan Kišš. NDS by mala z pohľadu dopravy detailne zmapovať koridor rýchlostnej cesty R2 Zvolen, západ - Košice, Šaca a v súlade s platnou metodikou namodelovať vývoj dopravy v celom koridore až do roku 2050. "Tento smerový dopravný prieskum by sa mal vykonať ešte v tomto roku a v celej trase koridoru budúcej rýchlostnej cesty R2. Jeho cieľom bude zistiť skutočné intenzity dopravy v jednotlivých úsekoch cesty a súčasne by sa mali získať informácie aj o smerovaní dopravy pozdĺž tohto koridoru, vrátane susedného maďarského regiónu," povedal Janckulík. Dáta vyvolávajú otázniky Doterajšie dáta podľa Janckulíka totiž vyvolávajú otázniky, preto by sme radi videli aktuálne a metodicky nespochybniteľné údaje. Na augustovom rokovaní so splnomocnencom Janckulíkom vyhlásil Štefan Kišš, že ÚHP si uvedomuje potrebu dobudovania rýchlostnej cesty R2. Vzhľadom k tomu, že táto cesta bude po dokončení plniť úlohu dôležitej tranzitnej cesty medzi západným a východným Slovenskom, sa Kišš domnieva, že je vhodné tento dopravný koridor posúdiť na základe aktuálnej prognózy dopravy, ktorá bude spracovaná v detailnom dopravnom modeli. Viac k témam: NDS Národná diaľničná spoločnosť, rýchlostná cesta R2Zdroj: Webnoviny.sk - Diaľničiari vypracujú nový model a prognózu pre rýchlostnú cestu R2 od Zvolena po Košice © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Diaľničiari vypracujú nový model a prognózu pre rýchlostnú cestu R2 od Zvolena po Košice

10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo

BRATISLAVA 23. augusta 2017 (WBN/PR) - Zdravotné poistenie je na Slovensku povinné a mnohí ho preto vnímame ako samozrejmosť. Čo je však menej známe sú výhody a benefity, ktoré môžeme od svojej zdravotnej poisťovne získať. Stačí si ich vypýtať a dostaneme ich úplne zadarmo. Tu je TOP 10 najzaujímavejších od zdravotnej poisťovne Union. CRP test na antibiotiká U niektorých lekárov je bežné predpisovať antibiotikum už pri prvom zakašľaní. Ak si však nechcete úplne zničiť imunitu a vypestovať si superodolné baktérie, na ktoré už nezaberú ďalšie antibiotiká, mali by ste si u svojho lekára pýtať CRP test. Je to rýchle vyšetrenie, ktoré ukáže, či antibiotiká potrebujete alebo bude stačiť čaj s medom a oddych v posteli. Union ZP ho svojim poistencom, dospelým aj deťom,  prepláca – tak si ho nabudúce nezabudnite žiadať. Monitor dychu a pohybu pre bábätká Nanny Syndróm náhleho úmrtia v spánku u bábätiek je niečo, čo sa nedá nijak ovplyvniť – treba na to len včas prísť. Že dieťa prestalo dýchať odhalí monitor pohybu a dychu. Takto zachránil život už nejedného novorodenca. Union ZP ho čerstvým rodičom požičia na pol roka  zadarmo. Príspevok na dentálnu hygienu Dentálnu hygienu odporúčajú zubári minimálne raz ročne. Nejde však o celkom lacnú záležitosť. Union ZP bude preto od nového roka prispievať svojim poistencom na dentálnu hygienu sumou 30 eur. V niektorých zariadeniach vás teda toto ošetrenie vyjde aj celkom zadarmo. Príspevok na test potravinovej intolerancie Ak je vašou každodennou realitou bolesť brucha, nadúvanie, zápcha, hnačka, bolesti hlavy, akné alebo svrbenie je veľmi pravdepodobné, že patríte do početnej skupiny ľudí, ktorí trpia niektorou potravinovou intoleranciou. ZP Union vám na otestovanie poskytne príspevok vo výške 70 eur – stačí oň požiadať. Pôrodná asistentka Príde k vám domov, ukáže ako okúpať novorodenca a ošetrí ranu po cisárskom reze – aj takto vyzerá pracovný deň pôrodnej asistentky. Navštíviť môže aj vašu domácnosť – jej služby prepláca ZP Union a to 4 krát pred pôrodom a 2x po pôrode. Príspevok na zubné korunky Odísť od zubára bez toho, aby ste museli niečo doplácať je takmer nemožné. Ušetriť sa ale dá aspoň na zubných korunkách. ZP Union na ne prispieva poistencom vo veku od 45 rokov. Príspevok na plávanie s bábätkami Plávať sa síce v takom skorom veku nenaučia, ale zlepšia si imunitu, motoriku, budú otužilé a nebojácne – pobyt vo vode má pre dojčatá množstvo pozitívnych účinkov. Aj preto sa vo veľkom rozmohli kurzy plávania pre najmenších. Nájdete ich už v každom slovenskom meste – ak chcete ušetriť, pýtajte si od ZP Union príspevok na plávanie  – 30 eur  zadarmo je pekná suma. Voucher na nákup kojeneckých potrieb Narodenie  bábätka  prináša v rodine  šťastie a radosť,  ale  aj zvýšené  náklady. Preto vás určite poteší, že Union ZP svojim novorodencom poskytuje príspevok 30 eur na novorodenecké  potreby. Formou poukážky si môžete v internetovom obchode zakúpiť  napríklad  detské plienky, kozmetiku, pomôcky, oblečenie alebo  hračky. Výmena kolenného alebo bedrového kĺbu na súkromnej klinike Plánujete operáciu bedrového alebo kolenného kĺbu? Či sa už táto diagnóza týka vás alebo vášho známeho, zdravotná poisťovňa Union v rámci unikátnej spolupráce s Clinicou Orthopedicou dohodla 100% zľavu z poplatku za nadštandard pri tejto operácii. To znamená, že za nula eur dostanete titánovú náhradu, budete bývať v izbe hotelového typu a zadarmo máte aj dve kontroly. Odmena za preventívnu prehliadku Balíček vitamínov alebo poukážka do kníhkupectva – poistenci ZP Union sú odmeňovaní len za to, že absolvujú preventívnu prehliadku. O tento darček dokonca nemusia ani žiadať – dostanú ho od poisťovne automaticky. Ešte viac výhod a benefitov nájdete na webe ZP Union – spolu majú hodnotu viac ako 1200 eur a to svoje si medzi nimi nájde každý člen rodiny! Viac k témam: zdravie, Zdravotná poisťovňa UnionZdroj: Webnoviny.sk - 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo

Šprintér Ján Volko sa predstaví v Košiciach, pobeží na netradičnej trati

KOŠICE 23. augusta (WebNoviny.sk) - Organizátori 2. ročníka atletického festivalu JBL JUMP FEST v Košiciach podľa vzoru projektov Street Athletics v Manchestri a Bostone predstavia novinku - šprintérsku súťaž na 50 yardov. Jedným z najväčších lákadiel v tejto disciplíne bude účasť semifinalistu behu na 200 m na nedávnych MS v Londýne (15.), halového vicemajstra Európy 2017 na 60 m a majstra Európy do 23 rokov na 200 m Jána Volka. Odporúčame:Volkov krásny príbeh musí motivovať slovenských bežcov, tvrdí Pupiš Volko podporovateľom vznikajúceho projektu Košičania doposiaľ nemali nikdy možnosť vidieť v akcii šprintéra na 100 m s osobným rekordom 10,15 sekundy. Pre Volka to nebude úplná premiéra na JBL JUMP FEST-e, zúčastnil sa už na prvom ročníku, no ešte ako športovo a mediálne málo známa osoba. Desiatky detí vtedy netušili, že štartovať z blokov ich učí budúci európsky šampión. Ján Volko bude lákadlom nielen súťaže v atraktívnom šprinte, ale aj ako podporovateľ vznikajúceho projektu žiackeho dvojboja v šprinte a skoku do diaľky, ktorý bude súčasťou programu JBL JUMP FEST. Žiaci 2. - 7. ročníkov základných škôl Košického kraja sa predstavia 6. septembra od 9.00 h v tých najklasickejších atletických disciplínach, na špičkových športoviskách, motivovaní atmosférou a atletickými hviezdami. Šprintérsko-skokanský dvojboj žiakov by chcel nadviazať na históriu košických žiackych olympiád, ktorá naštartovala športovú kariéru niekoľkých generácií Košičanov. Odporúčame:Otvorenie Svetovej univerziády 2017 narušili protesty, lídrom slovenskej výpravy je Ján Volko Organizátori avizujú účasť hviezd Program medzi žiackymi súťažami a pretekmi elitných atlétov vyplní od 13.30 h národný program mládežníckych aj seniorských kategórií v skokoch a šprintoch s netradičným hodnotením najlepšieho súčtu časov, ako to poznáme v zjazdovom lyžovaní. Hlavný program JBL JUMP FEST sa začne na Hlavnom námestí v Košiciach pri Urbanovej veži 6. septembra o 16.45 h. Organizátori avizujú účasť hviezd s titulmi majstrov sveta, Európy, Afriky, ba i svetového rekordéra. Program pre verejnosť, počas ktorého sa elitní atléti budú venovať deťom, sa uskutoční už deň pred hlavným programom 5. septembra od 15.30 h. Viac k témam: atletika, Ján Volko, KošiceZdroj: Webnoviny.sk - Šprintér Ján Volko sa predstaví v Košiciach, pobeží na netradičnej trati © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šprintér Ján Volko sa predstaví v Košiciach, pobeží na netradičnej trati

Atos ponúka ultrabezpečnú komunikáciu pre zásahové jednotky

BRATISLAVA 23. augusta 2017 (WBN/PR) - Hoox for mission je zabezpečené riešenie nielen pre políciu a vojakov. Prostredníctvom svojej technologickej značky Bull predstavuje spoločnosť Atos Hoox for mission, svoje nové 4G/LTE  komunikačné riešenie pre zásahové jednotky. Hoox for mission je prvým 4G riešením na svete, ktoré zaisťuje úroveň bezpečnosti, dôvernosti a odolnosti, spĺňajúcej požiadavky zásahov polície a vojenských síl a ktoré si pritom stále zachováva funkcie štandardného smartfónu. Vylepšené, bezpečné a robustné aplikácie Služba 4G umožňuje bezpečnostným a bojovým jednotkám deliť sa o dôležité dáta, vrátane fotografií, videí a geolokácie v reálnom čase počas akcie. Hoox for mission posilňuje nové interakcie, ktoré umožňuje služba 4G. Ponúka odolnosť a inovatívne bezpečnostné funkcie, špecifické pre profesionálne mobilné rádiové (PMR) siete. Patria medzi ne napríklad funkcie „push-to-talk“ (umožňuje konverzáciu medzi dvoma a viacerými volajúcimi ako vysielačka), „Blue Force Tracking“ na sledovanie pozície spojencov a pripojenie prístrojov IoT (internet vecí). Poskytuje aj bezpečnostnú vrstvu a zaistenie neustálej dostupnosti komunikačného kanálu. Modulárne riešenie pre taktickú komunikáciu Hoox for mission je kompletne zabezpečené proti fyzickým útokom a zachytávaniu komunikácie. Ide o modulárne riešenie, založené na troch inovatívnych súčastiach.: „Hoox Smartphone“ - rad najnovších smartfónov, vychádzajúcich z operačného systému Android, zabezpečených a optimalizovaných spoločnosťou Atos pre misie v teréne. Komunikácia je okamžite dostupná pomocou funkcie „push-to-talk“. „Hoox Hub“, jedinečná prenosná jednotka, veľká približne ako smartfón. Zabezpečuje prístup k trom komunikačným kanálom: verejnej 4G, súkromnej 4G a priamu komunikáciu z jednotky na jednotku. Hoox Hub sa automaticky bez zdržania prepína z jedného kanálu na druhý a zaisťuje, aby bol komunikačný kanál vždy k dispozícii. Členovia bezpečnostného tímu tak môžu ďalej komunikovať aj v prípade, že verejná 4G sieť nie je dostupná alebo je izolovaná od súkromnej 4G siete, nasadenej v rámci danej misie. Ich Hoox Huby sa bez problémov prepnú na tú najlepšiu sieť. Môžu dokonca komunikovať medzi sebou bez použitia 4G. „Hoox LTE Bubble“, modul pre nasadenie súkromnej siete 4G, zabezpečujúci vysokú úroveň dôvernosti. Riešenie Hoox for mission vie integrovať aj súkromné riešenia LTE tretích strán. Komunikácia je zaistená od začiatku do konca: s ochranou pred vniknutím, šifrovanou komunikáciou (hlas, dáta, poloha) a zabezpečenou infraštruktúrou. „Hoox for mission uplatňuje odborné znalosti, ktoré spoločnosť Atos získala počas dlhých rokov práce v oblasti ultrabezpečného telefonovania a nasadzovania rozsiahlych sietí kritickej komunikácie v teréne. Ako európsky líder v oblasti kybernetickej bezpečnosti využíva spoločnosť Atos svoje odborné znalosti v oblasti civilných a kritických technológií na to, aby premenila spôsob, akým sa systémy pre misie dnes využívajú v obrane a národnej bezpečnosti,“ povedal Pierre Barnabé, prevádzkový riaditeľ pre Big Data a Cyber Security v spoločnosti Atos. Hoox: rad pre bezpečné mobilné telefonovanie Rad Hoox je k dispozícii medzinárodným organizáciám a klientom z oblasti obrany a súkromného sektora od roku 2012. Vďaka odborným znalostiam spoločnosti Atos v oblasti bezpečnosti hardvéru a softvéru, šifrovania a autentizácie sú riešenia Hoox, a to najmä kolekcia riešení „výhradne pre NATO“, schopné plniť špecifické požiadavky týchto odvetví. Vo februári 2017 spoločnosť Atos uviedla na trh aj Hoox for Business, svoje riešenie pre bezpečné telefonovanie pre profesionálov. ### O Atos Atos so svojimi približne 100 000 zamestnancami v 72 krajinách a ročným obratom vo výške 12 miliárd EUR je globálnym lídrom v digitálnej transformácii. Atos je európskou jednotkou v riešeniach Big Data, kybernetickej bezpečnosti, vysoko výkonnej výpočtovej infraštruktúry (High Performance Computing) a digitálnych pracovísk (Digital Workplace). Poskytuje cloudové služby, infraštruktúrne a dátové služby, rovnako ako aj transakčné služby prostredníctvom Worldline, európskeho lídra v oblasti platobných služieb. Vďaka vysokej technologickej a digitálnej odbornosti a znalostiam priemyselných odvetví, Atos podporuje digitálnu transformáciu svojich klientov naprieč všetkými obchodnými odvetviami: finančné služby, výrobný priemysel, médiá, energetika a verejné služby, štátny verejný sektor, obrana, zdravotníctvo, retailové podniky, telekomunikácie a doprava. Atos začal pôsobiť na Slovensku po akvizícii spoločnosti Siemens IT Solutions and Services v októbri 2010 pod menom Atos IT Solutions and Services, s.r.o. Atos Slovensko dosiahol v roku 2016 čistý obrat 68 897 065 EUR a zamestnáva 304 zamestnancov v Bratislave, Prievidzi, Košiciach a Banskej Bystrici. Skupina Atos je celosvetovým technologickým partnerom Olympijských a Paralympijských hier a pôsobí pod značkami Atos, Atos Consulting, Atos Worldgrid, Bull, Canopy, Unify a Worldline. Atos SE (Societas Europaea) je kótovaná na burze cenných papierov CAC40 Paris. Viac k témam: Atos, Bull, Hoox, polícia, vojaciZdroj: Webnoviny.sk - Atos ponúka ultrabezpečnú komunikáciu pre zásahové jednotky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Atos ponúka ultrabezpečnú komunikáciu pre zásahové jednotky

Ministerstvo dopravy zrekonštruuje a zmodernizuje 180 kilometrov regionálnych ciest

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) vyhodnotilo prvé dve kolá žiadostí o príspevky zo zdrojov Európskej únie na rekonštrukciu a modernizáciu ciest druhej a tretej triedy. Schválilo 22 z 24 projektov na celom Slovensku, v rámci ktorých bude zrekonštruovaných alebo zmodernizovaných 180 kilometrov regionálnych ciest. Ako v stredu informoval rezort, z vyčlenených 140 mil. eur na túto výzvu boli predložené žiadosti za 78,4 mil. eur z prostriedkov EÚ, k dispozícii zostáva ešte takmer 66 mil. eur. Stav ciest nie je dobrý Projekty budú spolufinancované z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Uzávierka tretieho hodnotiaceho kola výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok je 31. augusta 2017. Dôležitá je najmä pripravenosť projektov. "Každý, kto jazdí autom po Slovensku, vie, že stav mnohých regionálnych ciest nie je dobrý. Kvalitu života na vidieku musíme zlepšovať. V dvoch kolách sme schválili dvadsaťdva kvalitných projektov. Obyvatelia tak budú jazdiť po 180 kilometroch zrekonštruovaných regionálnych ciest,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. "V prvom kole, ktorého uzávierka bola vo februári 2017, nám bolo doručených celkovo sedemnásť žiadostí o nenávratné finančné prostriedky v celkovej sume 69,83 mil. eur, ktoré pokryjú zdroje EÚ. Do druhého kola s uzávierkou v máji prišlo sedem žiadostí v sume 18,7 mil. eur,“ priblížil generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV Marek Mitošinka. Zlepšenie kvality života Výzva na predkladanie žiadostí bola vyhlásená v novembri 2016. Zameraná je na zlepšenie dostupnosti k medzinárodnej cestnej sieti TEN-T a cestám prvej triedy s dôrazom na rozvoj multimodálneho dopravného systému. Ide o rekonštrukciu a modernizáciu ciest druhej a tretej triedy a prípravu projektovej dokumentácie. Podporené budú projekty, ktoré vytvoria prepojenie na infraštruktúru siete TEN-T, riešia úzke miesto v cestnej doprave, vytvoria spojnicu pre verejnú osobnú dopravu, či zvýšia bezpečnostné a modernizačné parametre cestnej komunikácie. Oprávnenými žiadateľmi sú samosprávne kraje a mestá Bratislava a Košice. Cieľom IROP-u je prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečiť udržateľné poskytovanie verejných služieb regiónov, miest a obcí. Tento program má šesť prioritných osí: bezpečná a ekologická doprava v regiónoch, ľahší prístup k efektívnym a kvalitnejším verejným službám, mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, zlepšenie kvality života v regiónoch s dôrazom na životné prostredie, miestny rozvoj vedený komunitou a technická pomoc. Vyhlásených bolo doteraz dvadsať výziev s celkovou alokáciou 934 mil. eur. Viac k témam: cesty, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRZdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo dopravy zrekonštruuje a zmodernizuje 180 kilometrov regionálnych ciest © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ministerstvo dopravy zrekonštruuje a zmodernizuje 180 kilometrov regionálnych ciest

Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch

MADRID 23. augusta (WebNoviny.sk) - Sudca Fernando Andreu nariadil po utorkovom vypočúvaní štyroch pravdepodobných členov teroristickej bunky, ktorá stojí za minulotýždňovými útokmi v Španielsku, zadržanie dvoch z nich bez možnosti prepustenia na kauciu. Tretieho prikázal ponechať na ďalších 72 hodín vo vyšetrovacej väzbe a štvrtého dočasne prepustil. Teroristi museli improvizovať Podľa súdnych dokumentov teroristi medzi dvoma útokmi nakúpili nože a sekery. Museli totiž improvizovať po tom, ako v stredu pred útokmi vybuchol dom, kde vyrábali bomby. "Výbuch im skrížil pôvodné plány a urýchlil nasledujúce udalosti," vyjadril sa sudca. Nakúpené nože chceli použiť pri útoku v Cambrils. Odporúčame:Aktualizované: Polícia zastrelila útočníka z Barcelony, bol opásaný falošnými výbušninami Dvaja z obvinených pritom pred súdom v Madride vypovedali, že vodcom teroristickej bunky bol imám, ktorý zahynul pri výbuchu domu. Jeden z nich, Mohamed Houli Chemlal tiež opätovne priznal, že plánovali omnoho väčšie útoky, ktorých cieľmi mali byť pamiatky v Barcelone, pričom imám mal v úmysle vyhodiť sa do vzduchu. Z bunky žijú už len štyria podozriví Ďalší z mužov, Driss Oukabir, prokurátorovi povedal, že on prenajal dodávky použité pri útokoch. Údajne si však myslel, že budú určené na sťahovanie. Jeho brat bol jedným z piatich radikálov, ktorých zastrelili v piatok pri útoku na promenáde v Cambrils. Sám však poprel, že by bol členom bunky. Z dvanásťčlennej teroristickej bunky žijú už len štyria podozriví, zvyšní ôsmi zomreli pri výbuchu v dome s výbušninami alebo ich zabili policajti. Ich útoky si vo štvrtok a v piatok v Barcelone a meste Cambrils vyžiadali 15 obetí a 120 zranených. Viac k témam: Barcelona, Islamský štát, Španielsko, teroristický útok, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch

Irving sa dočkal výmeny do Bostonu, už nebude v tieni LeBrona Jamesa

CLEVELAND 23. augusta (WebNoviny.sk) - Kyrie Irving už nebude v tieni basketbalovej superstar LeBrona Jamesa v Clevelande. Vedenie neúspešného finalistu uplynulého ročníka NBA svojho hviezdneho rozohrávača vymenilo do Bostonu za hráča podobnej kvality na rovnakom poste Isaiaha Thomasa. Súčasťou výmeny je aj príchod krídelníka Jaea Crowdera, mladého chorvátskeho pivota Anteho Žižiča a tiež právo výberu v 1. kole draftu v roku 2018, pôvodne patriace tímu Brooklyn Nets. Splnené želanie V prípade Irvinga možno hovoriť o splnenom želaní, keďže tento 25-ročný rodák z austrálskeho Melbourne sám požiadal majiteľa Cavaliers Dana Gilberta o odchod z klubu, ktorého lídrom je už niekoľko rokov dlhodobo najlepší basketbalista sveta LeBron James. "Príchod 25-ročného hráča s takou úspešnou minulosťou je pre nás veľká ofenzívna zbraň a absolútna vzácnosť. Veríme, že najlepšie basketbalové časy má stále iba pred sebou," povedal o angažovaní Irvinga prezident Boston Celtics Danny Ainge. V prvom zápase sa vráti do Clevelandu Irving je olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 a tiež majster sveta z roku 2014, v Španielsku sa vtedy stal aj najužitočnejším hráčom turnaja. Irving bol aj autorom víťaznej trojbodovej strely v rozhodujúcom siedmom finále play-off NBA 2015/2016 proti Golden State, po ktorom sa mesto Cleveland dočkalo triumfu v niektorom zo štyroch najväčších amerických kolektívnych športov prvýkrát od roku 1964. Cavaliers vtedy šokujúco a historicky premiérovo otočili finále z 1:3 na 4:3 na zápasy. Iróniou osudu je fakt, že práve Cleveland a Boston sa stretnú v otváracom súboji novej sezóny NBA v nedeľu 17. októbra 2017, čiže Irving sa do Clevelandu vráti prvýkrát ako súper. "Nepochybujem o tom, že tento trejd nám umožní byť lepší ako tím a to počas celej sezóny," doplnil na adresu Irvinga šéf Celtics Ainge. Viac k témam: basketbal, Boston Celtics, Cleveland Cavaliers, Kyrie Irving, NBAZdroj: Webnoviny.sk - Irving sa dočkal výmeny do Bostonu, už nebude v tieni LeBrona Jamesa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Irving sa dočkal výmeny do Bostonu, už nebude v tieni LeBrona Jamesa

Hertha chce predĺžiť zmluvu s Pekaríkom, slovenský reprezentant je v tíme cenený

BERLÍN 23. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský futbalový reprezentant Peter Pekarík čo nevidieť zrejme predĺži kontrakt s nemeckou Herthou Berlín. Tridsaťročný pravý bek hráva za "starú dámu" od roku 2012, keď prestúpil z VfL Wolfsburg. Služobne starší v berlínskom mužstve sú iba Fabian Lustenberger (2007) a Thomas Kraft (2011). Pekarík má momentálne zmluvu do konca sezóny 2017/2018. Odporúčame:Video: Hamšík priviedol Neapol medzi najlepšie tímy v Európe, Nice načal ukážkovým centrom "Slovenský obranca je diskrétny a spoľahlivý šampión, ktorý si z roka na rok udržiava stabilnú výkonnosť bez toho, aby bol v centre pozornosti. V minulej sezóne odohral 31 ligových zápasov a vždy bol tam, kde bol potrebný," napísal web bz-berlin.de. "Sadneme si s Petrom Pekaríkom a budeme sa rozprávať o jeho možnom pokračovaní u nás aj po roku 2018. Vieme si to celkom dobre predstaviť," skonštatoval manažér berlínskeho klubu Michael Preetz. "Keď bol Peter zdravý, vždy bol súčasťou základnej zostavy a na pravej strane odviedol dobrý výkon," doplnil niekdajší skvelý zakončovateľ. Myšlienke pokračovať v Herthe je naklonený aj Pekarík. "Všetko mi tu vyhovuje," netají odchovanec MŠK Žilina túžbu zostať Berlínčanom. Viac k témam: futbal, Hertha Berlín, I. bundesliga, Peter PekaríkZdroj: Webnoviny.sk - Hertha chce predĺžiť zmluvu s Pekaríkom, slovenský reprezentant je v tíme cenený © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hertha chce predĺžiť zmluvu s Pekaríkom, slovenský reprezentant je v tíme cenený

Foto: Tínedžer po nehode zhorel v aute, vodič a ďalšia spolujazdkyňa sa zranili ľahko

BRATISLAVA/ZVOLEN 22. augusta (WebNoviny.sk) - Osemnásťročný spolujazdec zhorel v aute po nehode, ktorá sa stala v noci z utorka na stredu na Obchodnej ulici pri Tescu vo Zvolene. Rovnako starý vodič Renaultu Clio z Banskej Bystrice neprispôsobil v zákrute rýchlosť a zišiel z cesty. Auto sa prevrátilo, zostalo na pravom boku a následne začalo horieť. Odporúčame:Muž narazil autom do školského plota, nehodu neprežila 21-ročná spolujazdkyňa Ako agentúru SITA informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, vo vnútri zostal zakliesnený vážne zranený 18-ročný spolujazdec zo Sliača, ktorý sedel na sedadle spolujazdca. V aute zhorel. Vodičovi alkohol nezistili. Pri nehode sa ľahko zranil, s ľahkými zraneniami vyviazla aj 16-ročná spolujazdkyňa. Polícia začala trestné stíhanie pre usmrtenie, v prípade usmrteného spolujazdca bola nariadená súdna pitva. Zobraziť fotogalériu k článku:Tínedžer po nehode zhorel v aute   Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Tínedžer po nehode zhorel v aute, vodič a ďalšia spolujazdkyňa sa zranili ľahko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Tínedžer po nehode zhorel v aute, vodič a ďalšia spolujazdkyňa sa zranili ľahko

Fico chce zo smernice EÚ o vysielaných pracovníkoch vylúčiť dopravu, presadzuje aj jej posunutie

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Smernicu o vysielaných pracovníkoch do zahraničia by mala príslušná Rada ministrov EÚ schváliť v októbri. Ostávajú teda zhruba dva mesiace, aby sa krajinám strednej Európy podarilo dosiahnuť kompromis. „Musíme sa pozerať pravde do očí a tá je taká, že my už smernicu nebudeme pravdepodobne vedieť zablokovať. Môžeme byť prehlasovaní,“ povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Ako vysvetlil, Slovensko sa spolu s Českom, Poľskom a Maďarskom snaží o to, aby zo smernice bola vyňatá oblasť dopravy, ale aj aby smernica začala platiť neskôr ako len o dva roky. Odporúčame:Lídri Česka, Slovenska a Rakúska sa stretnú s Macronom, Korčok priblížil témy rozhovorov S Francúzskom na opačných póloch „Krajiny V4 hovoria, že oblasť dopravy, ktorá sa týka napríklad často spomínaných dopravcov, má byť z pôsobnosti smernice vyňatá. Tu sme s Francúzskom, ktoré smernicu presadzuje, na opačných póloch a tu na opačných póloch zostaneme aj po stretnutí premiéra Roberta Fica s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom,“ pokračoval Korčok. Smernica by sa teda naďalej týkala napríklad robotníkov pracujúcich na stavbách či vo firmách, ktoré sa podieľajú na subdodávkach. Slovensko okrem toho žiada zadefinovať, čo je to mzda. Ako Korčok vysvetlil, mzda sa môže skladať z mnohých položiek, vrátane príspevkov či prídavkov, a Slovensko nechce, aby sa práve tieto ďalšie položky započítavali. „Odmietame, aby ostatné zložky boli zakomponované do mzdy. Ak by sa to zaratávalo do mzdy, tak naše firmy stratia konkurenčnú schopnosť,“ objasnil štátny tajomník. Odporúčame:Slavkovský formát nie je náhradou V4, nová spolupráca vznikla na základe konkrétnych projektov Spor medzi západnou a strednou Európou Štátny tajomník Korčok skonštatoval, že smernica je predmetom politického sporu medzi krajinami západnej Európy a strednej Európy. Zároveň priznal, že smernicu krajiny strednej Európy na Rade EÚ nebudú môcť zablokovať. „Ideme bojovať o to, že sa pokúsime smernicu prispôsobiť do nám prijateľnej polohy,“ povedal Korčok. Ako dodal, Slovensko snahou o kompromis robí iba to, čo je v našom záujme. „Mám pocit, že robíme presne to, čo sa každá krajina usiluje robiť v situácii, keď sú nejako rozložené sily a vy sa snažíte získať maximum,“ dodal. Ako Korčok ďalej uviedol, smernica nebude platiť iba pre Slovákov vyslaných do zahraničia, ale aj pre tých, ktorí sa budú chcieť uplatniť na našom trhu, napríklad z krajín, kde je výrazne nižšia mzda. „Slovensko sa stane atraktívnym pracovným trhom pre tie krajiny, kde sú platy nižšie, ako napríklad Rumunsko alebo Bulharsko,“ dodal Korčok. Za rovnakú prácu rovnakú plácu Smernicu o vysielaných pracovníkoch žiadajú krajiny ako Francúzsko či Nemecko. Ich argumentom je, že inštitút vyslaného pracovníka narúša ich sociálny systém a tlačí na znižovanie miezd. Vyslaní zamestnanci sú tí, ktorých napríklad slovenská firma pošle do inej členskej krajiny, ale stále na nich platí slovenský Zákonník práce. Podľa novej smernice by sa mal uplatniť princíp „za rovnakú prácu rovnakú plácu“ Viac k témam: Európska únia, Ivan Korčok, Robert Fico, Smernica o vysielaných pracovníkochZdroj: Webnoviny.sk - Fico chce zo smernice EÚ o vysielaných pracovníkoch vylúčiť dopravu, presadzuje aj jej posunutie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fico chce zo smernice EÚ o vysielaných pracovníkoch vylúčiť dopravu, presadzuje aj jej posunutie

Danko označuje odvolanie ministra Plavčana za verejnú popravu

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana (SNS) podľa predsedu poslaneckého klubu Tibora Bernaťáka oceňuje, že premiér Robert Fico nezvolal vládu, ako ho o to žiadali národniari. Ako povedal Bernaťák v stredu pre agentúru SITA, ministri za SNS podporia per rollam mandát pre premiéra Roberta Fica na rokovanie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré bude v stredu popoludní. V poslaneckom klube SNS to vrie Vo štvrtok bude podľa Bernaťáka zasadať rozšírené Predsedníctvo SNS aj s účasťou členov poslaneckého klubu strany v NR SR. Odporúčame:Rokovanie vlády prebehne písomnou formou, Fico tak čiastočne ustúpil Dankovi To sa bude zaoberať situáciou v koalícii, ktorá vznikla po vypovedaní Koaličnej zmluvy zo strany SNS 7. augusta a odvolaním ministra školstva Petra Plavčana (nominanta SNS) predsedom vlády, ktoré podľa informácií agentúry SITA Andrej Danko označuje za verejnú popravu. Podľa Bernaťáka to po nútenej abdikácii Plavčana v poslaneckom klube vrie, pretože členovia klubu SNS podporili ministra práce Jána Richtera pri odvolávaní opozíciou v parlamente, aj keď s nevôľou. „Poslanci SNS sa však vtedy správali zodpovedne ku koalícii,“ konštatoval Bernaťák. Vzťahy v koalícii sú napäté Predseda SNS Andrej Danko vypovedal pred dvoma týždňami Koaličnú zmluvu a žiada zmeny vo fungovaní koalície. Odvtedy sú vzťahy v koalícii napäté. Lídri koalície by sa mali stretnúť a rokovať o ďalšom spoločnom fungovaní v piatok. Národniari podľa predsedu poslaneckého klubu Tibora Bernaťáka preto požiadali o presun rokovania vlády, aby sa všetky nejasnosti vysvetlili a aby následne mohla vláda riadne rokovať. Fico pôvodne zvolal rokovanie vlády na stredu s viacbodovým programom. Neskôr oznámili, že vláda rokovať bude, ale len o jedinom bode, a to formou per rollam, teda písomne formou obežníka. Ide o schválenie mandátu pre premiéra na dnešné stretnutie premiérov Slovenska, Česka a Rakúska s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v rakúskom Salzburgu. Viac k témam: Andrej Danko, Béla Bugár, koaličná kríza, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Most-Híd, Peter Plavčan, Robert Fico, Smer-SD, SNS Slovenská národná stranaZdroj: Webnoviny.sk - Danko označuje odvolanie ministra Plavčana za verejnú popravu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Danko označuje odvolanie ministra Plavčana za verejnú popravu

Ceny ropy posilnili, vykurovací olej stagnoval

NEW YORK 23. augusta (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v utorok posilnili. Ľahká americká ropa zdražela o 27 centov na 47,64 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, zdražela o 21 centov na 51,87 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu vzrástla o 1 cent na 1,59 USD za galón a vykurovací olej stagnoval na úrovni 1,59 USD za galón. Viac k témam: ceny ropy, ropaZdroj: Webnoviny.sk - Ceny ropy posilnili, vykurovací olej stagnoval © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy posilnili, vykurovací olej stagnoval

Video: V Saudskej Arábii zatkli chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu

DŽIDDA 23. augusta (WebNoviny.sk) - V Saudskej Arábii zatkli 14-ročného chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval na hit 90. rokov minulého storočia Macarena. Mladíka obvinili z "nevhodného správania sa na verejnosti". Národnosť chlapca nie je známa a zatiaľ nie je jasné ani to, či ho prokuratúra formálne obžaluje. Odporúčame:Saudská Arábia chce vytvoriť rezort, v ktorom zmierni prísne pravidlá pre turistov Video s tancujúcim tínedžerom v meste Džidda sa po prvý raz objavilo na internete v júli 2016. Komentáre k videu sa na sociálnych sieťach líšia. Niektorí nazývajú chlapca hrdinom, iní zas považujú jeho správanie za nemorálne. Jeddah boy dancing in the middle of Tahlia Street is the hero we need pic.twitter.com/fui9v2UuDF — Ahmed Al Omran (@ahmed) 19. augusta 2017 Viac k témam: polícia, Saudská ArábiaZdroj: Webnoviny.sk - Video: V Saudskej Arábii zatkli chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Saudskej Arábii zatkli  chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu

Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke

KODAŇ 23. augusta (WebNoviny.sk) - Bezhlavé ženské torzo, ktoré našli v Baltskom mori, patrí nezvestnej švédskej novinárke Kim Wall. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter o tom informovala kodanská polícia s tým, že testy DNA potvrdili zhodu medzi "torzom a Kim Wall". Odporúčame:Majiteľa potopenej dánskej ponorky podozrievajú z vraždy Konštruktéra ponorky zachránili Tridsaťročnú novinárku videli naposledy živú 10. augusta na palube súkromnej ponorky UC3 Nautilus, o ktorej pripravovala reportáž, keď spolu s jej konštruktérom Petrom Madsenom vyrážali na výlet. Za nezvestnú ju vyhlásili po tom, ako jej priateľ zalarmoval políciu, keď sa nevrátila zo spomínaného výletu. Ponorku vypátrali 11. augusta a 46-ročného Madsena zachránili tesne predtým, ako sa potopila. Žena zomrela pri nehode Ten najprv tvrdil, že novinárku ešte v noci vysadil na ostrove v kodanskom prístave. Teraz ale pred súdom priznal, že žena zomrela pri nehode na palube a on ju následne "pochoval" v mori. Dánska polícia predpokladá, že Madsen 40-tonovú ponorku potopil zámerne. Torzo bez rúk, nôh a hlavy našli v pondelok a podľa polície boli končatiny aj hlava odstránené úmyselne. Viac k témam: Dánsko, Kim Wall, novinár, švédsko, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke

Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto

LUCKNOW 23. augusta (WebNoviny.sk) - Vykoľajenie vlaku v indickom štáte Uttarpradéš si vyžiadalo najmenej 74 zranených. Nehoda sa stala po tom, ako sa v blízkosti mesta Auraiya na koľaje prevrátilo nákladné auto vezúce piesok na stavbu. Podľa úradov musel rušňovodič náhle zabrzdiť, v dôsledku čoho lokomotíva a osem vozňov skončilo mimo koľají. Odporúčame:Niekoľko vozňov vlakovej súpravy sa vykoľajilo, dobrovoľníci pomáhajú vyberať pasažierov Ide už o druhú vlakovú nehodu v štáte Uttarpradéš za posledné tri dni. V nedeľu zomrelo pri nehode 23 ľudí. Štátna železničná spoločnosť v Indii prevádzkuje 9000 osobných vlakov, ktoré každý deň využije približne 23 miliónov cestujúcich. Viac k témam: India, nehoda vlakuZdroj: Webnoviny.sk - Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto

Video: Hamšík priviedol Neapol medzi najlepšie tímy v Európe, Nice načal ukážkovým centrom

NICE 23. augusta (WebNoviny.sk) - Taliansky futbalový klub SSC Neapol si druhý rok po sebe zahrá v skupinovej fáze Ligy majstrov. Rozhodol o tom utorňajší odvetný duel play-off na ihrisku francúzskeho OGC Nice, v ktorom "partenopei" triumfovali 2:0, rovnako ako minulý týždeň pod Vezuvom. "Aj v odvete sme dokázali, že sme skvelé mužstvo, zaslúžene sme postúpili do skupinovej fázy Ligy majstrov. Účasť medzi najlepšími tímami v Európe je odmena za naše výborné výkony," uviedol po stretnutí neapolský kapitán Marek Hamšík prostredníctvom svojej oficiálnej stránky. Odporúčame:Video: Hamšíkov Neapol si zahrá v skupinovej fáze Ligy majstrov, z play-off postúpil aj Celtic Na ihrisku dokazujú svoju silu Tridsaťročný Banskobystričan krátko po zmene strán nasmeroval svoj tím za víťazstvom, keď jeho ukážkový prízemný center usmernil do odkrytej bránky Španiel José Callejón. Definitívu ponúkol v 89. min presnou strelou k žrdi Lorenzo Insigne. "Hovorí sa, že naša hra sa podobá videohre? No tento výraz sa mi páči. V minulej sezóne sme odohrali vyrovnané zápasy proti neskoršiemu víťazovi LM Realu Madrid, v lige sme získali rekordných 86 bodov. Napriek tomu sme priamo nepostúpili do Ligy šampiónov. Na ihrisku sme však ukázali, že naše miesto je medzi najlepšími tímami Európy," doplnil líder slovenskej reprezentácie. Neapol môže natrafiť na obhajcu Neapol spozná súperov v skupinovej fáze vo štvrtok. Tím trénera Maurizia Sarriho sa nachádza v treťom výkonnostnom koši. Teoreticky môže opäť natrafiť na úradujúceho víťaza LM Real Madrid či parížsky St. Germain posilnený o Brazílčana Neymara, ktorý na nachádza v 2. koši. "Aké mužstvá by som chcel v našej skupine? Uvidíme, ako dopadne žreb. Teraz sa chvíľku radujeme, ale potom už budeme myslieť na nedeľu, na duel talianskej ligy proti Atalante Bergamo. Chceme ho zvládnuť," skonštatoval Hamšík, účastník MS 2010 aj ME 2016. Kapitán SSC na diaľku podporil obyvateľov Ischie. Ostrov nachádzajúci sa približne 30 km od Neapola postihlo v utorok zemetrasenie. "Myšlienkami sme pri ľuďoch z ostrova Ischia. V mene celého nášho mužstva by som rád vyjadril úprimnú sústrasť rodinným príslušníkom obetí," úprimne povedal Marek Hamšík. Viac k témam: futbal, Liga majstrov, Marek Hamšík, SSC NeapolZdroj: Webnoviny.sk - Video: Hamšík priviedol Neapol medzi najlepšie tímy v Európe, Nice načal ukážkovým centrom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Hamšík priviedol Neapol medzi najlepšie tímy v Európe, Nice načal ukážkovým centrom

Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh

MINDEN 23. augusta (WebNoviny.sk) - Polícia v americkom štáte Louisiana zatkla muža, ktorý uniesol dvojmesačného chlapčeka menom Elijah a nechal ho pod nadjazdom. Dvadsaťpäťročný Kyshaun Wilson nie je pokrvným príbuzným rodiny, no matka dieťaťa Shameisha Thomas uviedla, že ho brali ako jeho uja. Odporúčame:Matka s priateľom zabudli dieťa v aute, po jeho smrti im hrozí obvinenie zo zabitia Podľa informácií KSLA-TV začala polícia s hľadaním bábätka v pondelok v skorých ranných hodinách. Policajný zástupca mesta Minden Steve Cropper prezradil, že únosca dal dieťaťu fľašku, pretože plakalo a odišiel s ním z domu. Neskôr stopol auto do Shreveportu a potom dieťa nechal pod nadjazdom. V Shreveporte povedal bezdomovcovi, čo urobil, a ten kontaktoval políciu, ktorá ho zatkla a obvinila z únosu dieťaťa s priťažujúcimi okolnosťami. Wilson najprv zaprel, že uniesol bábätko, no napokon polícii prezradil, kde ho nechal a dodal, že mu to nariadil Boh. Bábätko našli spiace, zabalené v prikrývke, pričom malo len malé odreniny. Viac k témam: dieťa, únos, USAZdroj: Webnoviny.sk - Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh

Slavkovský formát nie je náhradou V4, nová spolupráca vznikla na základe konkrétnych projektov

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Slavkovský formát (S3), do ktorého patrí Česko, Slovensko a Rakúsko, vznikol ako platforma na spoluprácu v konkrétnych oblastiach a nie je náhradou za Visegrádsku štvorku. Tá stále ostáva pre Slovensko prvou voľbou pre úzku spoluprácu v európskych otázkach. Uviedol to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Ako dodal, spolupráca v rámci S3 vznikla za účelom napĺňania konkrétnych projektov, napríklad v oblasti infraštruktúry. Na rozdiel od Slavkovského formátu je V4 už dobre etablovaná a má svoje miesto v Európskej únii. Odporúčame:Lídri Česka, Slovenska a Rakúska sa stretnú s Macronom, Korčok priblížil témy rozhovorov Do projektov chcú zapojiť aj Maďarsko Premiéri S3 sa prvýkrát zišli v januári 2015 z iniciatívy Českej republiky. „Samotná idea S3 vyplýva z toho, že medzi tromi susediacimi krajinami – Slovenskom, Českom a Rakúskom sa chceme pozrieť na pragmatickú a konkrétnu spoluprácu v oblastiach ako napríklad infraštruktúra – či už cestná alebo energetická. Dnes počas rakúskeho predsedníctva máme spoluprácu v oblasti priemyslu, hlavne toho digitálneho. Chceme aj konkrétne projekty v oblasti školstva a duálneho vzdelávania,“ vysvetlil štátny tajomník s tým, že Slovensko tento formát spolupráce už na začiatku privítalo. S3 ale podľa Korčoka potrebuje dokázať svoju životaschopnosť, a to tak, že sa budú plniť konkrétne projekty práve v cestnej či železničnej infraštruktúre. „Chceme budovať železničné koridory, ktoré prepoja S3, západnú Európu a ideme do toho zapájať napríklad aj Maďarsko,“ dodal. V4 dokazuje svoju životaschopnosť V4 vlani oslávila 25 rokov. „Toto zoskupenie už je etablované, osvedčilo sa, prináša úžitok všetkým zúčastneným krajinám. V4 mala svoju dynamiku pred vstupom do Európskej únie, ale jasne dokazuje svoju životaschopnosť aj v rámci EÚ, kde sme sa vyformovali na veľmi vplyvný formát,“ pokračoval štátny tajomník. „S3 nie je náhrada za V4 a V4 existuje 25 rokov tak úspešne práve preto, že to nie je korzet, ktorý zväzuje ruky jednotlivým členským štátom pokiaľ ide o komunikáciu s inými krajinami,“ vyhlásil Korčok s tým, že vo V4 sa osvedčilo pravidlo intenzívne spolupracovať všade tam, kde sa vieme dohodnúť a neprehlbovať rozdiely tam, kde sa dohodnúť nevieme. V4 však zostáva pre Slovensko prvou voľbou pre úzku spoluprácu o európskych otázkach. V rámci V4 sa premiéri či ministri stretávajú pravidelne, ujal sa aj formát V4+, teda keď sa lídri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska stretnú s lídrom inej krajiny. Len od začiatku maďarského predsedníctva (júl 2017) to bolo stretnutie s egyptským prezidentom Abdalom Fattahom Sísím a izraelským premiérom Benjaminom Netanyahuom. Premiéri v Slavkovskom formáte sa tak často stretávať nezvyknú. Schôdzka s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom ale nasleduje len dva mesiace po stretnutí lídrov S3 v júni v Brne. Viac k témam: Česká republika, Európska únia, Ivan Korčok, Rakúsko, Slavkovský formát, Slovensko, V4 Vyšehradská štvorkaZdroj: Webnoviny.sk - Slavkovský formát nie je náhradou V4, nová spolupráca vznikla na základe konkrétnych projektov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slavkovský formát nie je náhradou V4, nová spolupráca vznikla na základe konkrétnych projektov

V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí

MEXIKO 23. augusta (WebNoviny.sk) - Päť mužov a jedna žena sa stali obeťami série vrážd pravdepodobne súvisiacich s drogovými gangmi v mexickom štáte Chihuahua, informovala tamojšia prokuratúra. Jedného podozrivého zadržali a druhého zabili počas prestrelky s armádou. Odporúčame:Kokaínového kráľa Joaquína Guzmána budú hájiť najlepší právnici Dvojica podľa prokuratúry cestovala v SUV s písmenami "GN". To podľa nich znamená "Gente Nueva", čo je ozbrojené krídlo drogového kartelu Sinaloa, ktorý v štáte Chihuahua súperí o územie s kartelom Juárez. Podozriví sa podľa štátneho prokurátora podieľali na vraždách šiestich obetí, ktorých telá našli na rôznych miestach v meste Jiménez. Oblasť patrí do regiónu známeho pestovaním ópia a marihuany. Viac k témam: drogové kartely, Mexiko, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí

Slovenskí futbalisti majú so Slovinskom nepriaznivú bilanciu, Kozák cíti čas na zmenu

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Hlavný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák už dlhšie hľadá schodnú cestu, ako čo najlepšie pripraviť svojich zverencov na náročnú medzinárodnú konfrontáciu, ktorú futbalová reprezentácia má podstúpiť počas prvého septembrového týždňa. V priebehu štyroch dní má odohrať dva náročné duely v súboji o postup na MS 2018 v Rusku. Slovákom sa najskôr v Trnave 1. septembra postavia do cesty nepríjemní Slovinci, po nich kozákovci zavítajú do kolísky futbalu - do Anglicka. Odporúčame:Kozák oznámil nomináciu slovenských futbalistov na dôležitý dvojzápas s Anglickom a Slovinskom Slovinci majú sebavedomé mužstvo „Pri pohľade na káder Slovinska a pôsobiská jeho hráčov je jasné, že nás čaká kvalitný súper, s ktorým, navyše, nemáme dobré výsledky. Trikrát po sebe sme prehrali, už je načase to zmeniť," definoval hlavný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák najhlavnejšiu úlohu najbližších septembrových dní. Podľa neho Slovinci majú momentálne veľmi sebavedomé mužstvo, čo je typické pre ich prostredie. "My však máme tiež svoju silu, za nami bude stáť plný štadión. Presne o to nám doteraz šlo, aby sme ešte aj počas tejto jesene mohli hrať zaujímavé kvalifikačné zápasy," pripomenul kormidelník A-tímu SR a pokračoval: "Bol by som rád, ak by sme prvý duel v Trnave so Slovincami zvládli k spokojnosti nás všetkých, aby sme do Anglicka mohli cestovať v dobrej nálade." Odporúčame:Úspešnú reprezentáciu do 21 rokov čaká nová kvalifikácia, Hapal zverejnil nomináciu Kozák netajil problémy Skúsený tréner na stretnutí s novinármi na pôde SFZ netajil ani problémy, s ktorými sa musí v pozícii kouča momentálne vyrovnať. "Jasné, že máme svoje problémy, ale verím, že ich vyriešime. A počas najbližšieho zrazu v Šamoríne sa spolu nastavíme tak, že si to budeme môcť so Slovincami na trnavskom štadióne športovo rozdať. Samozrejme, s úspešným koncom pre nás," povedal Ján Kozák na margo pocitov, s ktorými chystá s najbližšími spolupracovníkmi na budúcotýždňový šamorínsky zraz. "Teraz nechcem hovoriť o Angličanoch, teraz bude témou dňa príprava na Slovinsko. To je pre nás veľmi dôležitý zápas, ak chceme naďalej zostať v boji aspoň o barážovú priečku tejto kvalifikácie," zdôraznil bývalý dlhoročný československý reprezentant a bronzový z ME 1980 v Taliansku. Ako počas tlačovej besedy niekoľkokrát pripomenul, na Angličanov bude vedenie národného mužstva SR myslieť až potom, keď budeme mať za sebou duel so Slovincami. "Pokiaľ ide o Angličanov, jedno je už dávnejšie isté a ja som to už mnohokrát zdôraznil: Oni sú iná kvalita, iný level. To musíme rešpektovať. Už pred kvalifikáciou som hovoril, že v našej skupine je Anglicko a potom ďalšie štyri tímy, ktoré budú medzi sebou bojovať o druhú postupovú priečku. A tak sa to aj vyvíja. Jasné, aj Angličania stratili body v Slovinsku, so Škótskom. Aj oni sú poraziteľní. Aj s nimi sa dá hrať. Ale o tom budeme rozmýšľať až po prvom septembri. Dovtedy budeme mať v hlavách najmä Slovinsko," reagoval na otázky novinárov Ján Kozák. Musí nájsť spoľahlivého obrancu Ako skúsený tréner zdôraznil, pre slovenský osud v tejto aktuálnej kvalifikácii o postup na MS v Rusku bude kľúčové, ako jeho zverenci v priebehu štyroch dní zvládnu dva náročné duely. "Keby všetci pravidelne hrávali, nemali by problém s regeneráciou. Takto však nebude pre nich vôbec jednoduché absolvovať naplno jeden duel a potom, po skutočne krátkej prestávke na doplnenie síl, naskočiť do ďalšieho, ešte ťažšieho. A znovu ísť na maximum. Verím však, že aj toto vyriešime.“ Trénera Kozáka neteší, že mnohí reprezentanti vo svojich kluboch pravidelne nehrávajú. V tejto pozícii sú najmä defenzívni hráči ako Tomáš Hubočan, Peter Pekarík, Norbert Gyömbér. Navyše, na pol roka zo zostavy vypadol pre zranenie aj Kornel Saláta. Takže otázkou dňa je, kto vlastne nahradí skúsenú stopérsku dvojicu Martin Škrtel a Ján Ďurica, ktorá pre kartový trest bude duel v Trnave môcť sledovať iba z tribúny modernej City Areny. Tréner Kozák musí čo najskôr nájsť spoľahlivého obrancu, ktorý spolu s Milanom Škriniarom zaplní medzeru v strede slovenskej obrany. Vzhľadom na to, že zraz v Šamoríne bude od pondelka 28. augusta, na hľadanie vhodnej alternatívy mu veľa času nezostáva. Viac k témam: futbal, Ján Kozák, kvalifikácia MS 2018, slovenská futbalová reprezentáciaZdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí futbalisti majú so Slovinskom nepriaznivú bilanciu, Kozák cíti čas na zmenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenskí futbalisti majú so Slovinskom nepriaznivú bilanciu, Kozák cíti čas na zmenu

Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti

BEJRÚT 22. augusta (WebNoviny.sk) - Libanonská armáda obsadila viac ako 80 percent územia v oblasti hranice so Sýriou, ktoré predtým kontrolovala extrémistická skupina Islamský štát. Zástupca armády Ali Kanso tiež uviedol, že v súčasnosti majú militanti v rukách oblasť s rozlohou približne 20 kilometrov štvorcových. Podľa tamojších médií sa v oblasti nachádza množstvo jaskýň, ktoré nepriatelia môžu využiť ako úkryt. Armáda podporovaná vojakmi USA od soboty vyhnala extrémistov z oblasti s rozlohou približne sto kilometrov štvorcových. Vojaci počas tejto operácie nezadržali žiadneho z nepriateľov, no mnohých zabili. Ďalší zas utiekli do Sýrie. Odporúčame:Hizballáh a Sýria spustili v pohraničí s Libanonom ofenzívu voči islamistom V utorok však zomrel jeden libanonský vojak a ďalší štyria utrpeli zranenia pri explózii bomby, ktorú nastražili extrémisti. Armáda v utorok tiež ohlásila tretiu fázu operácie, počas ktorej sa zameria na odstránenie mín a otvorenie ciest, ktoré predtým okupoval IS. Proti IS bojujú aj v Sýrii. Predstavitelia Libanonu však uviedli, že nespolupracujú so sýrskou armádou. Viac k témam: Islamský štát, Libanon, PakistanZdroj: Webnoviny.sk - Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Zametá minister Plavčan po sebe stopy? Pýta sa SaS, keďže z funkcie odíde až 31. augusta
Diaľničiari vypracujú nový model a prognózu pre rýchlostnú cestu R2 od Zvolena po Košice
Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch
The Killers zverejnili videoklip k piesni Run For Cover
Šprintér Ján Volko sa predstaví v Košiciach, pobeží na netradičnej trati
10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Krupina-Bzovík, Devíčie, Dobrá Niva, Hontianske Nemce, Pliešovce, Sebechleby, Senohrad,
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang